O mne

Fujary som začal vyrábať v roku 1998. S prvou fujarou som sa trápil takmer celý rok a s nevydarenými kúskami som z počiatku prikladal do pece. Výroba fujary je o obrovskej trpezlivosti, skutočný cveng nástroj nedostane zo dňa na deň. V našej rodine sa tomuto remeslu nikto nevenoval a starí majstri si svoje tajomstvá výroby fujary odnášali do hrobu. Ak som chcel fujaru vyrobiť, na postup som musel prísť sám. Dostal som sa ku knihe "Slovenské hudobné nástroje" od Dr. Ladislava Lenga. Podrobný postup výroby som v nej síce nenašiel, ale boli v nej zobrazené súčasti fujary a ich opis. Začal som sa postupne s výrobou oboznamovať. Formou  "pokus – omyl"  sa mi podarilo vyrobiť prvú fujaru. Dodnes ju opatrujem ako veľkú vzácnosť a nedal by som ju ani za svet. Fujary som z počiatku vyrábal pre svoje potešenie a väčšinu som rozdal rodine a priateľom. Až pri náhodnom stretnutí so známymi majstrami fujaristami, ktorým som sa pochválil so svojimi nástrojmi a ocenili moju prácu,  som sa začal venovať výrobe fujár s väčším nasadením. Keďže fujara je v prvom rade hudobný nástroj, sústreďujem sa pri výrobe  v prvom rade na zvuk. Ani  zdobenie fujary a povrchová úprava však nezaostáva. Z mojej dielne vychádzajú naozaj kvalitné hudobné nástroje. 


Moje fujary sú po celom svete. Svojich majiteľov našli nielen u nás na Slovensku, Morave alebo Česku,  ale takmer v celej  Európe, Kanade, USA, v Južnej Kórei, Austrálii, Rusku či Japonsku. Fujaru a našu ľudovú kultúru prezentujem na rôznych kultúrnych podujatiach, hudobných a folklórnych festivaloch, jarmokoch, výstavách nielen na Slovensku,  v Čechách a na Morave  -  ako výrobca a inštrumentalista, ale i so speváckym súborom „ZÁRUBY“, ktorého som členom. Z rozprávania môjho otca náš rod pochádza zo stredného Slovenska a pravdepodobne po predkoch som zdedil lásku k tomuto nástroju. Hoci tradícia fujár je viazaná k strednému Slovensku, ja som si cestu k nej našiel aj v Budmericiach v dedinke neďaleko Bratislavy.

O kvalite mojich nástrojov hovorí významné ocenenie „Zlatá fujara “ , ktoré som získal v Nemšovej na súťaži fujaristov s medzinárodnou účasťou v r. 2010.


 • Nástroje
  na objednávku
  do 7-15 dní

 • Možnosť vyryť
  venovanie

 • Píštalky, dvojačky,
  koncovky, didgeridoo

 • Fujary, malé fujarky,
  skladacie fujary

© Copyright 2019 - Roman Kuchta. Všetky práva vyhradené. Webdesign & code SlimCo.eu, administration CMS Made Simple